Specifications
Highlight:
Foot Pedal ac pipe crimping machine
,E130-I ac pipe crimping machine
,E130-I industrial hose crimper
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
1/4 - 2.5inch
Die Sets:
13
Color:
Blue
Max. Opening:
31mm
Crimping Force:
650T
Product Name:
E130-I AC Hose Crimping Machine
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
3.75KW
Size:
650*550*1360mm
Weight:
310Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-E130-I
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
MS-E130-I AC Hose Crimping Machine
MS-E130-I high pressure hydraulic hose crimper is renowned for its extensive crimping range and cost-effectiveness, making it the ideal choice for crimping large hose assemblies.
Key Advantages
- Integrated button design for safe and convenient operation
- High-quality motor with excellent heat dissipation for extended service life
- Quick die sets changing technology to enhance efficiency and productivity
- Comprehensive die sets reference sheet for easy learning and operation
Technical Specifications
| Model | MS-E130-I AC Hose Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 650 T |
| Hose Size | 1/4 - 2.5 inch |
| Max. Opening | 31 mm |
| Die Sets | 13 |
| Die Set Type | P32 |
| System Pressure | 31.5 Mpa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | 220 V / 380 V |
| Motor Power | 3.75 KW |
| Length | 650 mm |
| Width | 550 mm |
| Height | 1360 mm |
| Weight | 310 KG |
P32 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 55 |
| 8* | 8 - 10 mm | 55 |
| 10* | 10 - 12 mm | 55 |
| 12* | 12 - 14 mm | 55 |
| 14 | 14 - 16 mm | 55 |
| 16 | 16 - 19 mm | 55 |
| 19 | 19 - 22 mm | 55 |
| 22 | 22 - 26 mm | 70 |
| 26 | 26 - 30 mm | 70 |
| 30 | 30 - 34 mm | 70 |
| 34 | 34 - 39 mm | 75 |
| 39 | 39 - 45 mm | 75 |
| 45 | 45 - 51 mm | 90 |
| 51 | 51 - 57 mm | 90 |
| 57 | 57 - 63 mm | 100 |
| 63 | 63 - 69 mm | 110 |
| 69 | 69 - 78 mm | 110 |
Important Notes
* denotes non-standard die sets
Customized die sets are available upon request
Special voltage options including 110V, 208V, 240V, and 415V are available
Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
AUsed this P16 crimper daily for months. No leaks, no failures, crimps hold great under high pressure. Perfect for small-batch assembly and emergency repairs.
-
AReliable quality, easy to use, a great helper for starting a business.
-
WP32 is very practical for our market. It handles 1/4" to 2" hoses easily. My workers learned quickly, and efficiency improved a lot. Thank you!
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible