Specifications
Highlight:
Manual Hose Crimping Machine Electric
,Manual Hose Crimping Machine 2 Inch
,2'' Hydraulic Hose Crimper
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
1/4 - 2inch
Die Sets:
10
Color:
Blue
Max. Opening:
30mm
Crimping Force:
500T
Product Name:
MS-51 Manual Hose Crimping Machine
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Voltage:
220V
Size:
670*430*820mm
Weight:
260Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-51
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
MS-51 Electric Manual Hose Crimping Machine
The MS-51 hose crimper is designed for high-pressure hydraulic hose assembly from 1/4" to 2" with 4 layers pressing, and can also handle industrial pipe and cable up to 3" pressing. Powered by single phase 220V electric power, this machine is ideal for personal workshops providing hydraulic hose assembly and repair services.
Main Features
- Die sets with smooth surface to prevent damage to ferrule surface
- Wide crimping range from 6mm to 51mm
- Large working stroke for versatile applications
- Automatic hose pressing operation
- Moving wheels for easy transportation
Technical Specifications
| Model | MS-51 Manual Hose Crimping Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 500 T |
| Hose Size | 1/4 - 2 inch |
| Max. Opening | 30 mm |
| Die Sets | 10 |
| Die Set Type | 51 |
| System Pressure | 31.5 Mpa |
| Accuracy | 0.05 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | 220 V Single Phase |
| Motor Power | 3 KW |
| Length | 670 mm |
| Width | 430 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 260 KG |
51 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range (mm) | Length (mm) |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 | 35 |
| 8* | 8 - 10 | 35 |
| 10* | 10 - 12 | 35 |
| 12* | 12 - 15 | 35 |
| 15 | 15 - 19 | 60 |
| 19 | 19 - 23 | 60 |
| 23 | 23 - 26 | 60 |
| 26 | 26 - 31 | 60 |
| 31 | 31 - 36 | 70 |
| 36 | 36 - 41 | 70 |
| 41 | 41 - 47 | 70 |
| 47 | 47 - 55 | 80 |
| 55 | 55 - 63 | 80 |
| 63 | 63 - 69 | 80 |
| 69* | 69 - 76 | 90 |
Important Notes
• "*" indicates non-standard die sets
• Customized die sets are available upon request
• Special voltages (110V, 208V, 240V, 415V) are available
• Customized die sets are available upon request
• Special voltages (110V, 208V, 240V, 415V) are available
Optional Accessories
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control
Application
Crimping machines are primarily used for hydraulic hose assembly manufacturing, providing reliable and precise connections for high-pressure hydraulic systems.
Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
AUsed this P16 crimper daily for months. No leaks, no failures, crimps hold great under high pressure. Perfect for small-batch assembly and emergency repairs.
-
TAs a shop specializing in precision machinery, we have exceptionally high precision requirements for crimping machines. This equipment features adjustable crimping stroke with minimal error, ensuring oil-free connections after crimping. Even beginners can quickly learn—just 30 minutes of training enables them to operate it independently
-
Works good, I use it to press the 2 wires hose SAE, perfect!
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible