Specifications
Highlight:
One Layer Rubber Hose Crimping Machine
,E130 Rubber Hose Crimping Machine
,Stainless Steel Braided Hose Crimping Machine
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
2inch 4SH
Die Sets:
10
Color:
Blue
Max. Opening:
25mm
Crimping Force:
640T
Product Name:
E130 Rubber Hose Crimping Machine
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
3KW
Size:
630*450*1560mm
Weight:
190Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-E130
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
MS-E130 2 Inch Hydraulic Rubber Hose Crimping Machine
The MS-E130 hydraulic rubber hose crimping machine is engineered for precision crimping operations and has gained recognition among customers seeking reliable, high-quality crimping equipment.
Key Advantages
- Compact design for space-efficient operation
- Unique hydraulic oil transfer system for enhanced efficiency
- Rapid closing and opening mechanism for increased productivity
- Comprehensive guide for proper die set selection
- High-capacity hydraulic oil pump with exceptional stability
Technical Specifications
| Model | MS-130 Rubber Hose Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 640 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 2 inch |
| Maximum Opening | 25 mm |
| Die Sets | 10 |
| Die Set Type | 130 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | 220V / 380V |
| Motor Power | 3 KW |
| Length | 630 mm |
| Width | 450 mm |
| Height | 560 mm |
| Weight | 190 KG |
130 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 35 |
| 8* | 8 - 10 mm | 35 |
| 10* | 10 - 12 mm | 35 |
| 12* | 12 - 14 mm | 35 |
| 14 | 14 - 16 mm | 60 |
| 16 | 16 - 20 mm | 60 |
| 20 | 20 - 22 mm | 60 |
| 22 | 22 - 26 mm | 60 |
| 26 | 26 - 30 mm | 60 |
| 30 | 30 - 38 mm | 70 |
| 38 | 38 - 46 mm | 70 |
| 46 | 46 - 54 mm | 80 |
| 54 | 54 - 64 mm | 80 |
| 64 | 64 - 69 mm | 80 |
| 69* | 69 - 76 mm | 100 |
* Denotes non-standard die sets. Customized die sets are available upon request.
Additional Options
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System
- Foot Pedal Operation
- Pressure Gauge
- Standard Rack
Special voltage configurations including 110V, 208V, 240V, and 415V are available.
Premium Construction Features
CR12MOV high-quality mold steel with two-bevel die based design for superior durability and performance.
User-friendly control panel designed for convenient and straightforward operation.
Finn Power electric positioning ruler ensures high-precision crimping accuracy.
Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
AReliable quality, easy to use, a great helper for starting a business.
-
AThose who open a truck repair shop usually apply pressure to the brake oil pipe and hydraulic oil pipe of the truck. The manual version has sufficient pressure and the joint is tightly pressed. The truck runs long distances without oil leakage, which is recognized by the driver. The machine is durable and can be used in stores, as well as in places without electricity outdoors
-
TAs a shop specializing in precision machinery, we have exceptionally high precision requirements for crimping machines. This equipment features adjustable crimping stroke with minimal error, ensuring oil-free connections after crimping. Even beginners can quickly learn—just 30 minutes of training enables them to operate it independently
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible