Specifications
Highlight:
Manual DX68 Hose Crimping Machine
,51M DX68 Hose Crimping Machine
,DX68 51M Hose Crimping Machine
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
1/4 - 2inch
Die Sets:
10
Color:
Blue
Max. Opening:
31mm
Crimping Force:
350T
Product Name:
51M Hose Crimping Machine (DX68)
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
Hand Pump
Size:
730*550*680mm
Weight:
170Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-51M
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
Manual DX68 Hose Crimping Machine
Portable manual hydraulic high pressure hose crimping machine for pressure pipe ferrule fittings pressing with standard ten die sets, suitable for single piece hose production.
Key Advantages
- Compact structure and light weight design
- Easy pressure releasing mechanism
- Quick operation speed
- Low maintenance cost
Technical Specifications
| Model | 51M Hose Crimper |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 350 T |
| Hose Size | 1/4 - 2 inch |
| Max. Opening | 31 mm |
| Die Sets | 10 |
| Die Set Type | 51 |
| System Pressure | 31.5 Mpa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | Manual Pump |
| Motor Power | Manual Pump |
| Length | 730 mm |
| Width | 550 mm |
| Height | 680 mm |
| Weight | 170 KG |
51 Pressing Machine Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 35 |
| 8* | 8 - 10 mm | 35 |
| 10* | 10 - 12 mm | 35 |
| 12* | 12 - 14 mm | 35 |
| 15 | 15 - 19 mm | 60 |
| 19 | 19 - 23 mm | 60 |
| 23 | 13 - 26 mm | 60 |
| 26 | 26 - 31 mm | 60 |
| 31 | 31 - 36 mm | 70 |
| 36 | 36 - 41 mm | 70 |
| 41 | 41 - 47 mm | 70 |
| 47 | 47 - 55 mm | 80 |
| 55 | 55 - 63 mm | 80 |
| 63 | 63 - 74 mm | 80 |
Important Notes
• * indicates non-standard die sets
• Customized die sets are available upon request
• Maximum opening refers to the stroke between die sets fully closed and fully opened
Optional Accessories
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System

Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
SI've been running a hardware store for three years. This hydraulic crimping machine was the one I chose after comparing five different models. Initially, I was worried about the precision, so I tested over 20 high-pressure oil pipe connectors—each crimped perfectly in one go without any leaks. Now, customer feedback is great, and the repeat purchase rate is high
-
TAs a shop specializing in precision machinery, we have exceptionally high precision requirements for crimping machines. This equipment features adjustable crimping stroke with minimal error, ensuring oil-free connections after crimping. Even beginners can quickly learn—just 30 minutes of training enables them to operate it independently
-
MOutil hydraulique P32 très performant, sertissage parfait à chaque utilisation. Rapport qualité-prix imbattable, je recommande vivement cet équipement.
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible