Specifications
Highlight:
150T Dx68 Hose Crimping Machine
,P16HP Dx68 Hose Crimping Machine
,150T P16HP Crimping Machine
Crimping Range:
14 - 45mm
Hose Size:
1/4 - 1inch
Die Sets:
7
Color:
Blue
Max. Opening:
20mm
Crimping Force:
150T
Product Name:
P16HP Hose Crimping Machine (DX68)
Application:
Service
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
Hand Pump
Size:
400*320*300mm
Weight:
32Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-P16
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
Manual Hydraulic DX68 Hose Crimping Machine 1 Inch P16HP Hose Crimper
PERU DX HOSE CRIMPING MACHINE MS-P16HP
The MS-P16HP manual hose pressing machine is our latest crimper designed for hoses up to 1 inch. Developed specifically for outdoor work convenience, this portable model incorporates world-class technology using high-quality materials and a high-pressure hand pump, ensuring a stable and durable system.
Key Advantages
- Compact size and lightweight design for enhanced portability
- World-renowned hydraulic oil pump system
- High precision crimping accuracy
- Superior operational efficiency
- Consistent and reliable performance
Technical Specifications
| Model | P16HP Hose Crimping Machine (DX68) |
| Crimping Range | 14 - 47 mm |
| Crimping Force | 150 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 1 inch |
| Maximum Opening | 20 mm |
| Die Sets | 7 |
| Die Set Type | P16 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | Manual Pump |
| Motor Power | Manual Pump |
| Dimensions (L×W×H) | 400 × 320 × 300 mm |
| Weight | 32 kg |
P16 Crimper Die Sets
| Die Number | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 55 mm |
| 8* | 8 - 10 mm | 55 mm |
| 10* | 10 - 12 mm | 55 mm |
| 12* | 12 - 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 - 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 - 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 - 23 mm | 55 mm |
| 23 | 23 - 27 mm | 55 mm |
| 27 | 27 - 31 mm | 55 mm |
| 31 | 31 - 35 mm | 65 mm |
| 35 | 35 - 41 mm | 65 mm |
Important Notes
* Denotes non-standard die sets
Customized die sets are available upon request
Maximum opening refers to the stroke between fully closed and fully opened die sets
Customized die sets are available upon request
Maximum opening refers to the stroke between fully closed and fully opened die sets
Optional Accessories
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System

Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
AThose who open a truck repair shop usually apply pressure to the brake oil pipe and hydraulic oil pipe of the truck. The manual version has sufficient pressure and the joint is tightly pressed. The truck runs long distances without oil leakage, which is recognized by the driver. The machine is durable and can be used in stores, as well as in places without electricity outdoors
-
WP32 is very practical for our market. It handles 1/4" to 2" hoses easily. My workers learned quickly, and efficiency improved a lot. Thank you!
-
MOutil hydraulique P32 très performant, sertissage parfait à chaque utilisation. Rapport qualité-prix imbattable, je recommande vivement cet équipement.
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible