Specifications
Highlight:
Big Power Hose Crimping Machine
,4 Inch Hose Crimping Machine
,6.5KW CNC Hose Crimping Machine
Crimping Range:
14 - 127mm
Hose Size:
1/4 - 4inch
Die Sets:
27
Color:
Grey And Blue
Max. Opening:
80mm
Crimping Force:
980T
Product Name:
P180 Crimping Machine
Application:
Production
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
6.5KW
Size:
780*1050*1650mm
Weight:
1520Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-P180
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
MS-P180 Hose Crimping Machine
The MS-P180 is a powerful hydraulic hose crimping machine designed for industrial applications, featuring an upgraded design from the DX68 model with enhanced capabilities for large diameter hoses.
Key Features
- Intelligent CNC control system for high stability operation
- Advanced oil transfer design for optimal performance
- Emergency stop function for enhanced safety
- Pressure gauge for clear monitoring
- Large opening for easy feeding of bent fittings
- Capable of pressing 4-inch, 6-spiral hydraulic industrial hoses
Technical Specifications
| Model | MS-P180 Hose Crimper Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 14 - 127 mm |
| Crimping Force | 980 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 4 inch |
| Max. Opening | 80 mm |
| Die Sets | 27 |
| Die Set Type | P32 P180 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | UC |
| Standard Voltage | 380V 50HZ |
| Motor Power | 3.75 KW |
| Length | 780 mm |
| Width | 1050 mm |
| Height | 1650 mm |
| Weight | 1520 KG |
P180 Standard Die Sets
| Die No. | Crimping Range (mm) |
|---|---|
| 6* | 6.0 - 8.0 |
| 8* | 8.0 - 10.0 |
| 10* | 10.0 - 12.0 |
| 12* | 12.0 - 14.0 |
| 14 | 14.0 - 16.0 |
| 16 | 16.0 - 19.0 |
| 19 | 19.0 - 22.0 |
| 22 | 22.0 - 26.0 |
| 26 | 26.0 - 30.0 |
| 30 | 30.0 - 34.0 |
| 34 | 34.0 - 39.0 |
| 39 | 39.0 - 45.0 |
| 45 | 45.0 - 51.0 |
| 51 | 51.0 - 57.0 |
| 57 | 57.0 - 63.0 |
| 63 | 63.0 - 69.0 |
| 69 | 69.0 - 74.0 |
| 74 | 74.0 - 80.0 |
| 78 | 78.0 - 87.0 |
| 84 | 84.0 - 92.0 |
| 92 | 92.0 - 100.0 |
| 100 | 100.0 - 108.0 |
| 108 | 108.0 - 116.0 |
| 116 | 116.0 - 126.0 |
| 126 | 126.0 - 136.0 |
| 136 | 136.0 - 146.0 |
| 146 | 146.0 - 156.0 |
| 156 | 156.0 - 166.0 |
| 166 | 166.0 - 178.0 |
| 178 | 178.0 - 190.0 |
| 190 | 190.0 - 202.0 |
Important Notes
• "*" indicates non-standard die sets
• Customized die sets are available upon request
• Special voltages (110V, 208V, 240V, 415V) are available
Design Advantages
Large opening with wide crimping range, vertical movement for master die high accuracy
Hardened machine rack constructed with high-quality steel, providing excellent anti-rust and anti-wear capabilities
Large foot pedal included as standard accessory for convenient operation and high productivity
Crimping Hose Samples

Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
SI've been running a hardware store for three years. This hydraulic crimping machine was the one I chose after comparing five different models. Initially, I was worried about the precision, so I tested over 20 high-pressure oil pipe connectors—each crimped perfectly in one go without any leaks. Now, customer feedback is great, and the repeat purchase rate is high
-
AThose who open a truck repair shop usually apply pressure to the brake oil pipe and hydraulic oil pipe of the truck. The manual version has sufficient pressure and the joint is tightly pressed. The truck runs long distances without oil leakage, which is recognized by the driver. The machine is durable and can be used in stores, as well as in places without electricity outdoors
-
WP32 is very practical for our market. It handles 1/4" to 2" hoses easily. My workers learned quickly, and efficiency improved a lot. Thank you!
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible