E130 Manual Hydraulic Hose Crimping Machine
,Manual Hydraulic Hose Crimping Machine 4SH
,4SH Hose Pipe Crimping Machine
- Unique two bevel design for high crimping force
- Advanced oil system with automatic heat releasing
- Quick crimping and opening speed
- High efficiency and top accurate crimping with FINN Dial
- Stable performance even after years of service
The MS-E130 hose crimper is designed based on famous FINN models with compact structure and substantial crimping force. This hydraulic hose assembly machine is capable of crimping high pressure steel braided hose from 1/4" to 2".
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | MS-130 Manual Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 640 Tons |
| Hose Size | 1/4" - 2" |
| Maximum Opening | 25 mm |
| Die Sets | 10 |
| Die Set Type | 130 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Standard Voltage | 220V / 380V |
| Motor Power | 4 KW |
| Dimensions (L*W*H) | 630 * 450 * 560 mm |
| Weight | 190 KG |
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8mm | 35 |
| 8* | 8 - 10mm | 35 |
| 10* | 10 - 12mm | 35 |
| 12* | 12 - 14mm | 35 |
| 14 | 14 - 16mm | 60 |
| 16 | 16 - 20mm | 60 |
| 20 | 20 - 22mm | 60 |
| 22 | 22 - 26mm | 60 |
| 26 | 26 - 30mm | 60 |
| 30 | 30 - 38mm | 70 |
| 38 | 38 - 46mm | 70 |
| 46 | 46 - 54mm | 80 |
| 54 | 54 - 64mm | 80 |
| 64 | 64 - 69mm | 80 |
| 69* | 69 - 76mm | 110 |
- Customized die sets are available upon request
- Special voltage options: 110V, 208V, 240V, 415V
- "*" indicates non-standard die sets
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System
- Foot Pedal Operation
- Pressure Gauge
- Standard Rack
High surface hardness 55-58HRC, excellent anti-wear and dust resistance, ensuring long service life.
Unique design provides substantial crimping force and optimal connection with the oil cylinder.
High accuracy up to 0.01mm with stable performance, ideal for precise crimping applications.
Versatile crimping machine suitable for high pressure hydraulic hoses, industrial low pressure hoses, pipes, and cable wire connections.
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible