Specifications
Highlight:
Manual Hydraulic Hose Crimper Portable
,Blue Portable Hose Crimping Machine
,150T Manual Hydraulic Hose Crimper
Crimping Range:
14 - 45mm
Hose Size:
1/4 - 1inch
Die Sets:
7
Color:
Blue
Max. Opening:
20mm
Crimping Force:
150T
Product Name:
P16 Manual Hose Crimping Machine
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
Hand Pump
Size:
400*320*300mm
Weight:
32Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
MS-P16
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
Portable Manual Hydraulic Hose Crimper P16HP
Professional hose ferrule crimping tool for industrial applications
Product Overview
The P16 hydraulic hose crimping machine is a manually operated hose crimper with a crimping range from 1/4" to 1" inch. Capable of pressing up to 4 layers of 1-inch hose, this lightweight tool can be easily transported to any job site. Available with either ENERPAC or HUIZONG oil pump options.
Key Advantages
- High-quality manual pump for extended service life
- Precision crimping prevents oil leakage with uniform connections
- High-accuracy diameter control for consistent results
- Comprehensive worldwide aftersales support system
Technical Specifications
| Model | P16 Manual Hose Crimping Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 14 - 47 mm |
| Crimping Force | 150 Tons |
| Hose Size | 1/4" - 1" inch |
| Max. Opening | 20 mm |
| Die Sets | 7 |
| Die Set Type | P16 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | Manual Pump |
| Motor Power | Manual Pump |
| Dimensions (L*W*H) | 400 * 320 * 300 mm |
| Weight | 32 kg |
P16 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 55 mm |
| 8* | 8 - 10 mm | 55 mm |
| 10* | 10 - 12 mm | 55 mm |
| 12* | 12 - 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 - 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 - 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 - 23 mm | 55 mm |
| 23 | 23 - 27 mm | 55 mm |
| 27 | 27 - 31 mm | 55 mm |
| 31 | 31 - 35 mm | 65 mm |
| 35 | 35 - 41 mm | 65 mm |
Important Notes
* Denotes non-standard die sets
Customized die sets are available upon request
Maximum opening refers to the stroke between fully closed and fully opened die sets
Optional Accessories
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System
P16 Manual Hose Crimping Machine Applications
Overall Rating
5 star
100%
4 star
0
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
AUsed this P16 crimper daily for months. No leaks, no failures, crimps hold great under high pressure. Perfect for small-batch assembly and emergency repairs.
-
SI've been running a hardware store for three years. This hydraulic crimping machine was the one I chose after comparing five different models. Initially, I was worried about the precision, so I tested over 20 high-pressure oil pipe connectors—each crimped perfectly in one go without any leaks. Now, customer feedback is great, and the repeat purchase rate is high
-
TAs a shop specializing in precision machinery, we have exceptionally high precision requirements for crimping machines. This equipment features adjustable crimping stroke with minimal error, ensuring oil-free connections after crimping. Even beginners can quickly learn—just 30 minutes of training enables them to operate it independently
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible