Specifications
Highlight:
S32 Pressure Hose Crimper Machine
,3 Inch Pressure Hose Crimper Machine
,Hydraulic Pipe Fitting Crimping Machine
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
1/4 - 2.5inch
Die Sets:
13
Color:
Blue
Max. Opening:
31mm
Crimping Force:
650T
Product Name:
S32 Hose Crimper Machine
Application:
Workshop
System Pressure:
31.5Mpa
Power:
4KW 50Hz
Size:
650*550*1360mm
Weight:
310Kg
Key Attributes
Brand Name:
MENSION
Model Number:
S32
Place of Origin:
CN
Certification:
CE RoHS
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
Contact Us
Supply Ability:
1000 Sets Per Month
Delivery Time:
2 - 7 Working Days
Payment Terms:
T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal
Standard Packaging:
One Plywood For One Set
Product Description
S32 Hydraulic Hose Crimper Machine
The S32 hose pressing machine is an advanced industrial tool engineered to excel in hose assembly applications. It features precise hydraulic technology that ensures secure and leak-free hose connections.
Key Advantages
- Precise hydraulic system for secure crimps
- User-friendly digital interface for customization
- Robust construction ensures durability and reliability
Technical Specifications
| Model | S32 Hose Crimper Pressing Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 650 T |
| Hose Size | 1/4 - 2.5 inch |
| Max. Opening | 31 mm |
| Die Sets | 13 |
| Die Set Type | P32 |
| System Pressure | 31.5 Mpa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | 220 V |
| Motor Power | 3 KW |
| Length | 650 mm |
| Width | 550 mm |
| Height | 1360 mm |
| Weight | 310 KG |
P32 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6 * | 6 ... 8mm | 55mm |
| 8 * | 8 ... 10mm | 55mm |
| 10 * | 10 ... 12mm | 55mm |
| 12 * | 12 ... 14mm | 55mm |
| 14 | 14 ... 16mm | 55mm |
| 16 | 16 ... 19mm | 55mm |
| 19 | 19 ... 22mm | 55mm |
| 22 | 22 ... 26mm | 70mm |
| 26 | 26 ... 30mm | 70mm |
| 30 | 30 ... 34mm | 70mm |
| 34 | 34 ... 39mm | 75mm |
| 39 | 39 ... 45mm | 75mm |
| 45 | 45 ... 51mm | 90mm |
| 51 | 51 ... 57mm | 90mm |
| 57 | 57 ... 63mm | 100mm |
| 63 | 63 ... 69mm | 110mm |
| 69 | 69 ... 74mm | 110mm |
| 74 * | 74 ... 78mm | 110mm |
| 78 * | 78 ... 87mm | 110mm |
• "*" indicates non-standard die sets
• Customized die sets are available
• Special voltages 110V, 208V, 240V, 415V are available
• Customized die sets are available
• Special voltages 110V, 208V, 240V, 415V are available
Optional Features
- UC control system
- Position limit device
Crimping Applications
Overall Rating
5 star
67%
4 star
33%
3 star
0
2 star
0
1 star
0
All Reviews
-
I really like this tool; it allows me to fabricate hydraulic lines right in the workshop. I did have to wait an extra five days for the custom-made special dies. Overall, I think this crimper offers excellent value for money.
-
AThose who open a truck repair shop usually apply pressure to the brake oil pipe and hydraulic oil pipe of the truck. The manual version has sufficient pressure and the joint is tightly pressed. The truck runs long distances without oil leakage, which is recognized by the driver. The machine is durable and can be used in stores, as well as in places without electricity outdoors
-
TAs a shop specializing in precision machinery, we have exceptionally high precision requirements for crimping machines. This equipment features adjustable crimping stroke with minimal error, ensuring oil-free connections after crimping. Even beginners can quickly learn—just 30 minutes of training enables them to operate it independently
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible