2 inch hydraulic hose crimper
,low maintenance rubber hose crimping machine
,high safety hydraulic hose crimper
The MS-51 hose crimper is professionally engineered for crimping rubber hoses from 1/4 inch to 2 inch (6–51 mm). Supplied with 10 standard die sets covering 15 mm to 63 mm, it delivers consistent, precision crimping for every hose, fitting and ferrule combination. The finished hose assemblies feature a smooth surface, zero oil leakage, and greatly extended service life for hydraulic systems.
- Dual operating modes for enhanced operator convenience and flexibility
- High-precision crimping dial for accurate size control
- High-hardness die sets for extended service life
- Multiple hydraulic pump options for various working environments
- Smooth crimping surface, prolongs hydraulic hose service life
- Powerful crimping force ensures stable, high-pressure sealing performance
- Compact & robust structure with small footprint, ideal for workshops and on-site use
| Model | MS-51 Rubber Hose Crimping Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 15 - 76mm |
| Hose Size | 1/4" - 2" |
| Max Opening | +33mm |
| Die Sets | 10 sets |
| Die Type | 51 |
| Accuracy | 0.01mm |
| System Pressure | 31.5Mpa |
| Voltage | 110V/220V/380V |
| Motor Power | 3KW/4KW |
| Dimension | 680×560×710mm |
| Weight | 245KGS |
- Custom die sets available in various sizes, lengths, and shapes
- Custom voltage and frequency options
- Multiple color choices available
- Maximum opening represents the working stroke for the cylinder
| Code | Crimping Range (mm) | Length (mm) |
|---|---|---|
| 15 | 15 - 19 | 60 |
| 19 | 19 - 23 | 60 |
| 23 | 23 - 26 | 60 |
| 26 | 26 - 31 | 60 |
| 31 | 31 - 36 | 70 |
| 36 | 36 - 41 | 70 |
| 41 | 41 - 47 | 70 |
| 47 | 47 - 55 | 80 |
| 55 | 55 - 63 | 80 |
| 63 | 63 - 76 | 80 |





-
I really like this tool; it allows me to fabricate hydraulic lines right in the workshop. I did have to wait an extra five days for the custom-made special dies. Overall, I think this crimper offers excellent value for money.
-
AReliable quality, easy to use, a great helper for starting a business.
-
Works good, I use it to press the 2 wires hose SAE, perfect!
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible